сряда, 27 февруари 2008 г.

сряда, 20 февруари 2008 г.

"Чък Норис програмира на Python"



В една мъдра книга пишеше, че е хубаво да учиш поне един нов език за програмиране на година (ако искаш да си добър професионалист). Ето сгоден момент - във ФМИ има безплатен курс за Python воден от Николай Бачийски и Стефан Кънев. Ако искаш и ти да се като Чък Норис - отиди на: http://fmi.py-bg.net.

четвъртък, 14 февруари 2008 г.

петък, 8 февруари 2008 г.

Български блог за програмисти

Има няколко професионално-ориентирани блога, които обичам да чета: Coding Horror и от скоро Raganwald. Преди обичах да чета Joel, ама от година на насам той пише само как пътува някъде или какво ново има в неговия софтуер (бррр) или пък Steve Yegge, чийто сарказъм ми идва малко повече.

Както можете да очаквате, всичките тези блогове са чуждестранни. Почти липсват добре поддържани, систематични блогове на програмисти, които да "проповядват" добрите практики в софтуерното изкуство. Повечето български блогове на IT люде са изпъстрени със смешки, лични драми, напиване, фотография, политика, статии от вида "Мило дневниче,..." или "Инсталирах си новия Wordpress...". Моя не прави изключение (жалко).

Има един български блог, който е професионално оринтиран - Codito Ergo Sum. Поддържа се от млад ентусиаст, на който е присърце програмирането. Качество, което ние губим, когато програмирането се превърне в професия. Съдейки по статиите му, при него това не се е загубило, напротив - то се развива. Там можете да прочететe:
Пише сравнително рядко, на пък статии му заслужават да стоят в Google Reader-a.
...
От друга страна ако ви е писнало от традиционни блогове - вижте този на Emin Bei. Пише, често, за "истинската страна на нещата", понякога вулгарно. Познава се с митичния Чефо Машината, чиито истории понякога са гадни, понякога са мъдри, много често забавни. На сайта има безумни анкети (за разлика от адски скучните такива).

понеделник, 4 февруари 2008 г.

Детска му работа

Детските градини и записването през Интернет се разби с гръм и трясък. Факт. Съвременните технологии не успяха да спестят нито време, нито нерви на родителите. В блогосферата критиките бяха повече от красноречиви. Повечето от тях критикуваха техническата страна на нещата - избор на платформа, начин на изпълнение, липса на услуга. И с право - изпълнението трябваше да бъде на много по-високо ниво.

Но не само там е проблема. Стратегията "първия печели" е безполезна - очевидно е, че още в първите секунди ще има огромен наплив. Защото местата са малко, децата много, а алтернативите - недостъпни (частни детски градини, детегледачки - в най-добрия случай баби). Само, че на кого му пука, че местата са малко - нали има демографски срив, нещата лека-полека ще си дойдат на мястото. Дай да пордадем още един имот за 0.5 EUR на квадрат...


Още по темата на от Радан Кънев. Ей такива ми ти работи...

неделя, 3 февруари 2008 г.

Рекурсия



(автор: Александър Стаменов)

събота, 2 февруари 2008 г.

Мрежови тонколони

Тъп проблем - имате лаптоп с най-пръдливите колонки в Империята. Слуша ви се музика докато си "ковете" кротко код на лаптопа, обаче не ви се опъва поредния кабел през средата на стаята до усилвателя на уредбата. Все пак скоро разкарахте LAN кабелчето и Интернета иде по въздуха - защо пак кабели! Настолния ви компютър - макар и не в първа младост - е свързан с усилвателя, но не ви се иска всики път като ви се дослуша музика да правите command-line kung-fu през ssh. Колко готино би било ако може да пренасочите звука през мрежата така, че настолната антика играе ролята на мрежов сървър за звук и да възпроизвежда това, което иначе би се чуло от туберколозните колонки на лаптопа.

Решение има, драги ми Смехурко! Нарича се pulseaudio. Инсталира се демон на сървъра, който слуша внимателно за клиенти и възпроизвежда. Поддържа огромно количество клиенти - на мен ми трябваше да има поне xmms/audacious и mplayer; ами има ги!

Освен "мрежова звукова карта" сървъра има още възможности. Може да пуснете един клиент с много сървъри така, че звука да се дублира (например в две помещения). Също така злите езици говорят, че имало и клиенти за Windows. Благодат!

Следващия път ще пробвам synergy - пренасочва клавиатурата и мишката към друг компютър.

Serj Tankian е неговите "Пусти стени"

Serj Tankian е американски изпълнител с арменско потекло, по-известен с ролята си на вокалист в System of a Dawn. Наскоро Серж издаде самостоятелен албум Empty Walls, в който изпълнява повечето инструменти. Освен талантлив музикант, той е горещ политически активист и борец за социална справедливост. Този клип към едноименната му песен е красноречив:

... А да, и да не се бърка с Борат

петък, 1 февруари 2008 г.

Браузърът на Ричард Столман


Ричард Столман не използва браузър:
For personal reasons, I do not browse the web from my computer. (I
also have not net connection much of the time.) To look at page I
send mail to a demon which runs wget and mails the page back to me.
It is very efficient use of my time, but it is slow in real time.