петък, 20 август 2010 г.

Do not recycle - repair!

The Repair Manifesto
11 причини - добре казано...

Батерия от лимон

1 лимон, монета от 5 стотинки, болт, проста схема и светодиод = fun!

Медта в сплавта на 5-те стотинки, цинка, който защитатава болта от корозия и киселината от лимона, създават батерия с електродвижещо напрежение около 0.8 V. Това не е достатъчно да запали светодиод, затова се намесва електронната схема (създадена от изгоряла енергоспестяваща крушка). Тя представлява може би най-простия генератор (на около 40 kHz), който успява да акумулира (чрез индукция) достатъчно енергия за да запали светодиода. Ето и на живо:

четвъртък, 27 май 2010 г.

Абитуриенти

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0xA, 0xB, 0xC.... фииииииу

Български за начинаещи

Ако българският Ви език е малко "ръждясал", ето едно кратко четиво за опресняване. Интересни факти:
  • Точката след арабска цифра означава, че тя трябва да се чете като съответното числително редно.

    5. клас = пети клас
  • Когато абревиатурата, включително имената на програми, се състои от шест или повече букви, тя се пише с начална главна и последващи малки букви:
    Юнеско, Евратом
    Когато абревиатурата е само до пет символа, тя се пише с главни букви:
    ТАРИК, ОВППС, ЕИО, ЕО
  • "двама ученици, трима директори, петима студенти", а не двама ученика, трима директора, петима студента
Neat!

сряда, 26 май 2010 г.

Програмиране за удоволствие

Ако цял ден се се занимавал с "enterprise" софтуер, то понякога е много приятно да програмираш за нещо с 25 байта оперативна памет, а изпълнимия код е не повече от 1024 байта. "Recreational programming" тъй да се каже.
PIC12F509 e интегрална схема, която е миниатюрен "компютър" с памет (25 байта RAM, 1024 ROM), процесор (4 MHz), асемблер и двоични интефейси (4). Струва точно 1.17 лв. без ДДС ;). Какво може са направи човек с една такава схема - примерно електронно зарче:


Sweet!

понеделник, 24 май 2010 г.

24 май - денят на CP1251, UTF8

По случай днешния празник и почивен ден (в този ред), няколко прости правила как да се справяте с "маймуницата" - общия прародител на кирилицата, латиницата, чатицата и шльокавицата:

  1. Ако текста, който виждате има много "Р", значи гледате UTF8 файл с кодиране CP1251. Решение, сменете кодировката на CP1251.
  2. Ако текста, който виждате има разменени малки и големи кирилски букви, но е безсмислен, значи гледате CP1251 кодиран текст с кодировка KOI8-R или обратното. Решение, сменете кодировката на CP1251 (или KOI8-R).
  3. Ако текста който виждате има само въпросителни (????), значи гледате или CP1251 или KOI8-R файл като UTF8. Решение, сменете кодировката на CP1251 или KOI8-R. Друг проблем е може да е шрифта, който използвате няма кирилски символи.
За да няма такива проблеми с Вашия софтуер, хвърлете едно око на най-добрия документ обясняващ какво е Unicode. Да живее Unicode и кирилицата (в Unicode има глаголица, за по-консервативните от вас).

събота, 22 май 2010 г.

Iron man - най-големия

Имам нов любим филм за супер герои - Iron Man. Първо беше Батман (защото само това имаше във видеотеката), след това Спайдер-мен (заради ироничните подмятания към супервъзможностите), а сега е Железния човек (въпреки, че както сам казва - "защо ми викат железен, като костюма е от титан"). Дано втората част не е станала бозава - всъшност - няма значение, нали участва Скарлет Йохансон...

петък, 21 май 2010 г.

Google и 30 години от създаването на Pac-Man


Това не е обикновено "юбилейно" лого, а истинска игра, която може да се играе. Подсказка - играе се със стрелките ;)

EDIT: Я то имало и звук, ама в друг браузър (Chrome). Благодаря на коментиращите - и да, съжалявам - но не знам как се спира звука...

EDIT 2: Чак сега забелязах че "I'm feeling lucky" е "Insert Coin", LOL. Чакам с нетърпение Mario Bros.

Свободен шрифт - Droid


sudo apt-get install ttf-droid
Изключително добър, многоезичен и свободен шрифт. Изглежда супер на допотопен 1024x768 мониторjavascript:void(0)

сряда, 14 април 2010 г.

Пароли

ИнтереснаЗадължителна статия за това как трябва да се съхраняват и обработват пароли в приложенията, защо използването на еднопосочна хеш функция (MD5/SHA1) не е достатъчно, какво е "salt" и други интересни неща. За да не берете срам като Apache.org.